Kuupäevad:
 - 
Kategooriad:
Kontsert/etendus
Lastele
Loeng/ekskursioon
Näitus
Vabaõhuüritus

Kadriorg 300

Kadrioru park on üks kaunimaid ajaloolisi parke kogu Põhja-Euroopas ja väga armastatud piirkond Tallinna linnaruumist. 300 aastat tagasi, 1718. a alustati Vene tsaari Peeter I käsul Tallinna lähistele uue euroopaliku suvelossi rajamist. 100 aastat tagasi peeti noores iseseisvunud Eesti Vabariigis (1918-1940) arenenud maailma kombel pargi- ja kodukultuuri väärtustamist riiklikult tähtsaks. See oli omamoodi rahvusidentiteedi ja eneseteadvuse väljendajaks. Just 1920. – 30. aastatel kujunes pargist populaarne linnarahva jalutus- ja ajaveetmiskoht. Tänapäeval on Kadriorg üks külastatavamaid piirkondi nii tallinlaste, eestimaalaste kui ka välisturistide seas.

Kadrioru juubeli puhul on koostöös Kadrioru Pargi, Eesti Kunstimuuseumi ja Tallinna Kirjanduskeskusega antud välja Kadrioru taskugiid, mis tutvustab pargi ja lossi ajalugu, arhitektuuri, kultuuripärandit, muuseume ning vaatamis- ja loodusväärsusi. Trükis on saadaval kõigis Kadrioru muuseumites ja Kadrioru pargi infopunktis eesti, inglise ja  detsembrist ka soome keeles ja vene keeles.

Aasta jooksul toimuvad Kadrioru pargis asuvates muuseumides temaatilised loengud, ekskursioonid, kohtumised kirjanike ja kunstnikega, perepäevad, töötoad ja õuemängud lastele. Kõige tihedam programm langeb 2018. a suvekuudele, mil toimub Lossimuusika kontsertide sari. Juulis, rooside õitsemise ajal, on oodata näitust „100 roosi“. Kadrioru 300 juubeliks on taasloodud barokkajastu roosisort, mille inspiratsiooniks on roos Kadrioru lossi peasaali  plafoonil. Roose näeb õitsemas Luigetiigi äärses peenras ning vaasides lossi ees. Juubeli kõrgpunktiks on Kadrioru sünnipäeva suursugune tähistamine 22. juulil 2018.  Programmis  on traditsioonilised Lilleaiamängud, lasteetendus, Händeli Tulevärgi muusika Tallinna Kammerorkestri esituses. Kadrioru kunstimuuseumis avatakse näitus „Kadriorg 300“. Väljapanek tutvustab lossi- ja pargiansambli loojaid ja omanikke, külalisi ja teenreid, imetlejaid ja hävitajaid, neile kuulunud ja neid ümbritsenud esemete, peamiselt rõivaste ja olmeasjade kaudu. Näituse eksponaadid pärinevad nii Eesti kogudest kui ka Peterburi muuseumidest ja Aleksander Vassiljevi erakogust.

19. septembril 2018 toimub Kumu auditooriumis Kadrioru lossi– ja pargiansambli 300  juubelikonverents, kus käsitletakse nii Kadrioru pargi teemasid kui ka barokki kaasaegses võtmes. Samal õhtul Kumu dokumentaali raames esilinastub Jaak Lõhmuse dokumentaalfilm “Kadriorg 300”. Pidustusi võtab kokku 19. ja 20. septembril 2018 toimuv festival „Valgus kõnnib Kadriorus“.

Kadrioru  lossi- ja pargiansambel tähistab 300 juubelit septembrist 2017 kuni 2018 aasta lõpuni toimuvate üritustega. Tule ja saa osa erinevatest juubelisündmustest, mis toimuvad nii pargis, kui ka Kadriorus asuvates muuseumides, kohvikutes, restoranides ja Kadrioru tänavatel.

 

Juubeliaasta korraldajad:
Asutus Kadrioru Park ja SA Eesti Kunstimuuseum – Kadrioru kunstimuuseum.

 

Koostööpartnerid:

SA Eesti Kunstimuuseum – Kumu kunstimuuseum

Tallinna Linnamuuseumi filiaalid: Peeter I majamuuseum ja Kadrioru lastemuuseum Miiamilla

Tallinna Kirjanduskeskus: Eduard Vilde Muuseum ja Anton Hansen Tammsaare Muuseum

 

Pressialbum